Трима финалисти в конкурса за докторантска стипендия
Category : Новини
Трима ще се борят на финала в конкурса за докторантска стипендия на фондация Карол Знание, реши журито. Това са Галина Соколова, Петър Вълчанов и Радост Иванова.
За първи път сред финалистите има лекар – Петър Вълчанов, с 11 годишен стаж като интернист в неотложна медицинска помощ във Варненска област. През 2015 година попада на презентация на проф. Антъни Атала на TED и започва да се занимава с 3D моделиране, а скоро след това вече има и личен 3D принтер. Постепенно включва 3D анимации, започва да прави и волуметрични холограми, разширява спектъра от полимери, които използва. В портфолиото си има над 30 модела. Темата на докторантурата му е „Биопринтиране и морфологичен анализ на 3D матрица за биосинтерични импланти“. В момента работи активно с катедрата по Ортопедия и травматология като изгражда предоперативни модели на костни фрактури. От 2016 година работи като асистент по анатомия в катедрата по Анатомия и клетъчна биология на Медицински университет-Варна, а от началото на тази година е редовен докторант там. Проектът му цели да изгради 3D скафолд за остеогенен имплант. Разглежда тази своя дейност като първа стъпка в постигането на цялостна концепция за крайната си цел – ефективен и достъпен алгоритъм за биопринтинг, който да може осигурява персонализирани биосинтетични импланти за нуждите на теоретичната и клинична медицина.
Още един от финалистите работи в областта на 3D принтирането. Редовен докторант в Института по Механика на Българска академия на науките, Радост Иванова е асистент и член на екипа на Отворена лаборатория по експериментална микро и нано механика. Работи в една от най-бързоразвиващите се изследователски области в момента – полимерни нанокомпозити. Темата на дисертационния ѝ труд е „Реология, структура и свойства при перколационния праг на полимерни композити с графен и въглеродни нанотръби“. Основната част от научната работа е свързана с охарактеризирането и изследването на интерфейса (полимер/пълнител) при хибридни материали, използвайки най-съвременни методи и анализи за изучаване на морфология, структура, повърхностни, механични и електрични свойства. Целта е да бъдат получени нови наноматериали за 3D печат на елементи за електрониката, с уникална комбинация от свойства, като висока електропроводност и топлопроводност, пълно електромагнитно екраниране и добри механични свойства.
За втори път сред финалистите има и редовен докторант от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Инж. Галина Соколова е строителен инженер, а докторантурата си прави в катедра „Масивни конструкции“. Темата на научната ѝ работа е „Елементи на масивни конструкции – крайни гранични състояния при взривни въздействия“. За да се осигури безопасността на обитателите на сградите в случай на извънредни събития, тя си поставя основна цел – да търси алтернативни пътища за предаване на натоварванията, чрез които да се осигурят стоманобетонните конструкции на сгради срещу явлението прогресивен, непропорционален колапс. При взрив последиците са свързани със сериозни човешки и материални загуби. В дисертационния труд ще бъде направено квази-натурно изпитване на фрагмент от стоманобетонна сграда с често използвана у нас конструктивна схема с безгредова плоча и стоманобетонни греди по краищата ѝ. В световен план не са правени подобни изпитвания. От решението на зададената сложна задача се очаква да се направят опростявания и заключения, които биха могат да бъдат заложени в нормите за проектиране