Трима финалисти за докторантската стипендия
Category : Истории на успеха
Двама докторанти от Софийския университет и един от Техническия университет в София са финалистите в надпреварата за годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание.
На 11 януари 2023 г. тримата ще презентират пред журито, за да бъде определен новият носител.
Кои са претендентите?
Моника Праматарова е докторант в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Тук е завършила и бакалавърската, и магистърската си степен. Тя е основоположник и член на Студентски Ентомологичен Клуб от 2016 г. Представила е постиженията си на 9 международни и национални научни форуми, има една награда за най-добър постер и една публикувана статия, резултат от международно сътрудничество. Активно участва в проектна дейност – има 10 финализирани и един активен проект, някои от които е ръководила лично. Темата на работата ѝ е Приложение на виброакустиката като средство за интегрираното управление на насекоми вредители с моделни организми – листни бълхи. Проектът е иновативен, използва интердисциплинарни методи, има практическо приложение, което би довело до реално решение на съществуващ глобален екологичен проблем – нарастващото потребление на инсектициди и все по-честата поява на инсектицидна резистентност.
Следващият по азбучен ред финалист също е от СУ, но от Физическия факултет. Радослав Симеонов прави съвместна докторантура в момента – в София и в Копенхаген, Дания, в Niels Bohr Institute, Faculty of Science. Темата на дисертация му е Търсене на нови частици и взаимодействия чрез изследване на редки процеси. От 2017 г. насам има 6 специализации с основно участие по експеримента PADME в научния комплекс LNF-INFN, във Фраскати, Италия, където се занимава активно с проучването на състава на тъмната материя. От миналата година досега има 5 специализации при тестването на прототипи на адронен калориметър за експеримента ALICE в научния комплекс CERN с цел изучване на природата на кварк-глуонната плазма. От тази година е част и от Early-Career Researchers Panel на European Committee for Future Accelerators CERN. Участвал е в шест научни конференции, основен автор е на три научни публикации, в още толкова има основен принос и е съавтор на още осем. От 2017 г. има изнесени близо 40 доклада на международни научни форуми. Представя резултати по работа към експериментите ALICE, PADME, както и по актуални научни теми.
Последният от тримата финалисти е инж. Цветомир Гечев, докторант в Транспортния факултет на Технически университет – София. Тук получава и бакалавърската, и магистърската си степен. Темата на дисертационната му работа е Изследване на възможността за намаляване на CO2 емисиите чрез комбиниране на горивна клетка и двигател с вътрешно горене. Има златен медал за отлични резултати, постигнати във висшето образование в ТУ-София. Получава отличие за високи постижения в образованието и личностното развитие в професионално направление „Докторант на годината“ – приз „Студент на годината 2021“. Съавтор е на 17 научни публикации. Участвал е в 14 международни конференции и в 4 научноизследователските проекти. Завършил е допълнителни курсове Board of European Student of Technology – Be smart – shape the city, в Порто, португалия и The CAD knights rise, Тимишоара, Румъния. Специализирал е в сферата на автомобилното проектиране и производство в University of Zilina, Zilina, Slovakia, и AUFEER Design, Mlada Boleslav, Czech Republic.
Кои са носителите на докторантската стипендия – тук.