Трима докторанти на финала в конкурса за стипендия
Category : Истории на успеха
Десислава Борисова, докторант в Химикотехнологичен и металургичен университет – София, Десислава Николова, докторант в Технически университет – София и Теодор Ангелов, докторант в Медицински университет-София са финалистите в конкурса за годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание.
Тази година бяха получени рекорден брой кандидатури, в много различни области, силни и добре представени. Решението на журито беше трудно, вероятно не по-малко трудно ще бъде на оспорвания финал.
Кои са докторантите на финала и върху какво работят?
Десислава Борисова е докторант по Органична химия в ХТМУ. Работила е като химик в Институт по молекулярна биология „Румен Цанев”, БАН. Член е на Corporation médicale de Cluj-Napoca, Съюза на химиците в България, на Федерацията на научно-техническите Съюзи и на Европейската асоциация за молекулни и химични науки. Посланик е на Международния конгрес за медицински науки (ICMS). При дипломирането си в ХТМУ – химично и биохимично инженерство на френски език, получава Национална награда за най-добра дипломна работа в областта на химията (2019). Била е стажант в Институт по физика на твърдото тяло и Институт по инженерна химия, БАН, Френските университети в Лил и Монпелие – Unité de Glycobiologie Structurale et Fonctionnelle – Lille 1 и Institut des Biomolécules Max Mousseron. Като стипендиант на програма “Eugen Ionescu” – в Университет по медицина и фармация в Клуж-Напока, Румъния.
Докторантурата ѝ е на тема „Синтез и изследване на противотуморни пептиди“. Научните ѝ интереси в тази област са от 2017 г., когато е включена в проект, свързан с пептиди, потискащи развитието на хронична миелоидна левкимия. Използването на пептиди, които могат директно да бъдат насочени към туморните клетки, без да се засягат нормалните клетки, т.нар. “таргетна терапия” се развива като алтернативна стратегия на конвенционалната химиотерапия. Пептид-базираната хормонална терапия е широко използвана за лечение на рак на гърдата и рак на простатата.
Десислава Николова е докторант в Технически университет – София, където преди това е завършила бакалавърска степен по съвместен проект между с Университета в Авейро, Португалия. Тогава започва да се занимава с алгоритми за Машинно самообучение за разпознаване на емоции чрез електрокардиограма. По проект в университета в Генуа, Италия, работи върху извличане и анализ на метаданни от различни видео източници. Магистърската дипломна работа е сътрудничество между ТУ и Университета в Тур, Франция – „Управление на роботизирана ръка на база на ултразвукови данни“. Темата на дисертацията ѝ е „Алгоритми за изследване на взаимодействието човек-машина и оценка на тежестта на поведенческите параметри в кибер-физични системи“. Крайната цел е да постигне Domain adaptation – моделите за машинно самообучение и изкуствените невронни мрежи да се учат от множество синтетични (или модифицирани) видеоклипове и след това работят правилно с данни от реалния свят.
Участвала е като програмист в различни международни проекти, между които в Загреб, Хърватска, Технически университет в Делфт, Нидерландия и Политехническия университет във Валенсия. Сега е Софтуерен Инженер във Financial Times.
Печелила е първото място на NASA Space Apps Challenge през 2018 и награди от Global Datathon 2020 и Copernicus Hackathons2019. Стипендиант на Фондация „Еврика“ за 2016-2017 година.
Теодор Ангелов е докторант към Катедра по Неврология, УМБАЛ Александровска”, Медицински факултет, Медицински Университет – София. Носител на десетки награди, между които Златен Хипократ на Випуск 2020 г. (пълно отличие Отличен (6.00) от семестриалните и държавните изпити), национален приз Студент на годината 2019 и 2020 в категория Здравеопазване, Студент на годината на Медицински факултет – София – 2019 г. , първо място в постерната сесия на 10th World Congress on Pharmacology, Барселона, Испания, 2018. Стипендиант на Български лекарски съюз за 2020 година и на Фондация „Еврика” за 2019/2020 година за постижения в овладяването на знания в областта на медицината и биологията на името на акад. Методи Попов. Член е на Столична лекарска колегия към Български лекарски съюз и на Българско дружество по неврология. Взел е участие в 49 национални и международни научни конгреси, на които е представил 31 научни резюмета. Автор и съавтор на 21 научни публикации. Владее 4 езика.
Темата на дисертационния му труд е „Клинико-генетично проучване на мотоневронните болести”. Целта на изследователския проект е да открие широк спектър молекулни дефекти в таргетните гени за заболяването амиотрофична латерална склероза (АЛС) – прогресивно нервнодегенеративно заболяване, което води до мускулна слабост и атрофия. Заболяването е сравнително рядко, очаква се да бъдат изследвани 10 български семейства с мутации в таргетните гени.
Финалът на конкурса за годишна докторантска стипендия е на 19 януари.