Създателят на изкуствено сърце – лектор на Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
Геният, създал от стволова клетка изкуствено човешко сърце с диаметър едва 1 мм, ще бъде лектор на Предприемачи в науката. Проф. Николай Желев използва изкуствения орган за тестване на лекарства за лечение на рак и хипертрофия. Това постижение му донесе адмирациите на научната и медицинска общност, но и медийна популярност във Великобритания, Европа и Съединените щати. У нас попадна под прожекторите, когато миналата година организира Световния конгрес по биооткрития – World BioDiscovery Congress 2017 и доведе учени от цял свят. Президент е на World BioDiscovery Federation от 2014 г. Управляващ редактор е на BioDiscovery, първото международно научно списание в областта на науките за живота и медицината в Шотландия.
Николай Желев е професор по медицински биотехнологии в Abertay University, Дънди, Обединеното кралство. Почетен професор в осем университета в Обединеното кралство, Китай, България и Русия. Почетен консул на България в Дънди. Неговата лаборатория е разработила първия биосензор за живи клетки за мониторинг на активността върху тумори. Работи в областта на раковите заболявания, синтезиране на лекарства, биологията на сърдечно-съдовите системи и нанобиотехнологиите. Основал е няколко биофармацевтични и биотехнологични компании за разработването на нови лекарства срещу рак и сърдечна хипертрофия. Публикувал е три книги, написал е пет раздела в специализирани издания, над 90 научни статии. Има патенти в областта на ДНК реакцията на увреждане, регулиране на клетъчния цикъл и откриване и развитие на лекарства в областта на онкологията и кардиологията.
У нас завършва биохимия в Софийския университет през 1985 г. и работи в Института по молекулярна биология на БАН. Става професор на 43 години в Abertay University. През последните години българският учен работи в партньорства с Харвард, Китай, Русия и някои от българските университети.
Кои са другите лектори на Предприемачи в науката вижте тук.
Още за проекта Предприемачи в науката, вижте тук.