Студент от ТУ работи върху система за термохимично съхранение на слънчева енергия
Category : Истории на успеха
Студентът Иван Маринов е награден от Технически университет – София с участие в Предприемачи в науката 2021. В момента той се обучава в две магистърски програми – Ядрена енергетика и Енергиен бизнес. Бакалавърска степен получава също в ТУ – Топлоенергетика и ядрена енергетика. Само преди пет години завършва с награда за отличен успех Софийската математическа гимназия, а вече има сериозни академични успехи.
Съавтор е на 16 научни публикации в наши и чужди специализирани издания, сборници от научни конференции и форуми. В повечето от тях е съавтор с Деница Згурева, носител на докторантската стипендия на Карол и доц. Силвия Бойчева, член на журито за докторантската стипендия на фондация Карол Знание.
Стипендиант е на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД през 2018 г. Носител е на „Стипендия на Ректора на Технически университет – София“ през 2021, именна стипендия на Фондация „ЕВРИКА” за постижения в овладяването на инженерните науки в областта на машиностроителните технологии на името на акад. Ангел Балевски, стипендия на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране – София-град и стипендия „Обучавам се в ТУ-София, за да се реализирам в България“, предоставена от инж. Васил Велев, председател на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България. Вече два пъти грабва националния приз Студент на годината (2019 и 2020) на Национално представителство на студентските съвети в България. Отличен е с награда в конкурса за млади автори „Ядрена енергия за хората“ на Българско ядрено дружество през ноември 2019 г. Два пъти е награждаван с Грамота за постигнати отлични резултати в обучението в ТУ-София през (2018 и 2019). Печели I място в конкурс за студенти и ученици „Ядрена техника и ядрена енергетика“ през април 2019 г.
Темата на проекта, с който участва в Предприемачи в науката е Разработване на стенд за изпитване на термохимичното съхранение на енергия в работни среди, получени чрез преработка на твъдофазни отпадъци.
„По време на своето следване в Технически университет – София, освен придобиване на знания в областта на енергетиката и енергийните технологии, имах възможността да развивам своите умения чрез практическа извънучебна дейност. Настоящето ми участие в научна дейно
ст, развивана в лабораториите на катедра „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ по няколко научно-изследователски проекта, разкрива пред мен нова алтернатива за преодоляване на екологичните проблеми на енергетиката“.
Изследванията на екипа са насочени предимно към изгарянето на лигнитни въглища в топлоелектрическите централи в България и оползотворяване на летящата пепел чрез конверсията й в синтетични нанозеолити, с приложение в системи за опазване на околната среда. Най-новата научно-изследователска идея, по която работи нашият екип, е разработване на система за термохимично съхранение на слънчева енергия за отоплителни цели, с работна среда зеолит от въглищна пепел, разказва Иван. Той допълва, че проектът е вдъхновен от действаща отоплителна инсталация в училищна сграда в град Мюнхен, Германия, използваща като акумулираща среда зеолит, произведен от чисти суровини.
„След надграждането на инженерната ми подготовка с икономико-управленски познания за потребностите на предприятията от електроенергетиката и енергийния бизнес в България, започнах да виждам нови перспективи за развитие на нашата изследователска дейност и как в действителност постигнатите резултати могат да бъдат внедрени в енергийната индустрия и да бъдат от полза за преодоляване на сериозните екологични проблемите, пред които е изправен този отрасъл в последните години“.
Участието в програмата „Предприемачи в науката“ и контактът с хора, които вече са успели да внедрят своите изследвания в бизнеса, би ми помогнало да усвоя нови знания за начините, по които една научна разработка може да бъде доразвита до пазарен продукт и внедрена в практиката, смята Иван. Според него използването на системи за съхранение на топлинна енергия в обществени и офис сгради, училища, хотели или частни жилища, ще осигури по-широко оползотворяване на възобновяеми източници за отопление, което ще допринесе за намаляване на потреблението на горива, а с това ще се ограничи въздействието на горивните процеси върху околната среда, ще се намалят енергийните разходи и ще се ограничи депонирането на отпадъци чрез повторното им използване в съответствие с принципите на кръговата икономика.