Стартъп в университета?
Category : Анкети
За пета поредна година в анкетата на фондация Карол Знание задаваме въпрос на академичната общност за стартирането на собствена компания като реализация на научната дейност и нейното приложение.
През март в четири отделни анкети отговориха представители на партньорите ни – Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Технически университет – София, УНСС и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
Имам сериозни намерения да регистрирам своя компания – така категорично отговарят 28% от участниците в анкетата от УНСС. Още 17% отговарят утвърдително, но с уточнението, че не знаят как да стане това, а 43% там са търсили информация.
В Техническия университет 20% заявяват, че ще създадат стартъп, в СУ – едва 8%, а в МГУ – 12%. Между 43 и 56% са тези, които са търсили информация по въпроса. Само 8% в МГУ не са мислили никога за собствен бизнес. Това е най-ниският процент сред посочилите този отговор, най-висок (24%) е в СУ.
Във всички университети респондентите са проучвали въпроса, но се чувстват неуверени и неподготвени (между 62 и 72%) за възможностите да създадат собствен бизнес. Между 9 (СУ) и 20% (ТУ и МГУ) се определят като добре информирани по темата.
Какво би затруднило най-много представителите на академичната общност, ако решат да създадат стартъп? И в четирите университета на първо място поставят намирането на стартовия капитал.
Макар и по-нисък, близък е процентът на тези, които казват, че се чувстват неподготвени за тази стъпка. Сред другите основни пречки се нареждат превръщането на научната работа в бизнес продукт, бизнес планирането, идеята, създаването на екип, авторските права, регистрацията на компания и всичко изброено.
Още резултати от анкетата:
Предприемаческото мислене е необходимо за всички студенти
Ще променят ли средата бизнес инкубатори в университетите?
Какво ще създадете във вашия университет за подкрепа на предприемачеството?