Световно известни имена подкрепят каузата на фондация Карол Знание
Category : Истории на успеха
Фондация Карол Знание конституира Консултативен съвет, в който на този етап се включват шестима български учени от световна величина. Всеки един от тях е водещ в своята област и е изградил научната си кариера във водещи научни центрове в Европа и САЩ.
Проф. Атанас Атанасов преподава във Виенския университет и е ръководител на Катедрата по молекулярна биология в Institute of Genetics and Animal Breeding на Полската академия на науките. Той е основател и изп. директор на International Natural Product Sciences Taskforce (INPST) – дружество, обединяващо учени, лидери и научни центрове в областта на природните продукти. Оглавява и GLOBE Program Association, която катализира изследователските и развойни дейности за природни продукти чрез иновативни научноизследователски партньорства. Той е и един от пионерите в дигиталната комуникация на науката – #11 в световната класация “Top 25 Biotech Influencers to Watch on Twitter”.
Още един преподавател във Виена застана зад каузата на фондацията. Теньо Попминчев е професор по физика в University of California San Diego и Technische Universität Wien. Неговият пробив в квантовата физика със създаването на рентгенов лазер със свръх къси импулси му донесе национално и световно признание. Избран е сред десетте най-значими млади учени на 2016 г. от Националната академия на науките на САЩ и сред десетте най-перспективни млади учени в света в класация на списание Science News. У нас получи почетен знак на държавния глава и награда „Питагор”.
Световна известност донесе на друг от учените в консултативния съвет създаването на изкуствено сърце от стволова клетка. Проф. Николай Желев, който беше и един от лекторите на Предприемачи в науката, преподава медицински биотехнологии в Abertay University, Дънди, Великобритания. Той е почетен професор в осем университета в Обединеното кралство, Китай, България и Русия. Президент е на World BioDiscovery Federation. Основал е няколко биофармацевтични и биотехнологични компании и притежава няколко патента.
Доц. Здравка Медарова, доцент по радиология в Harvard Medical School, Бостън, Съединени щати, също беше лектор на Предприемачи в науката. Има докторска степен по генетика от University of New Hampshire и пост док в Massachusetts General Hospital, където работи и в момента. Член е на International Society for Magnetic Resonance in Medicine. Рецензент е на повече от дузина конкурси и научни организации, както и на редакционни колегии на водещи научни издания. Печели редица награди и грантове, а преди две години създава в бостън собствена компания.
Проф. Николай Бобев се занимава с фундаментална физика във Факултета по физика и астрономия на университета в KU Leuven, Льовен, Белгия. Има докторска степен по физика от University of Southern California, където е бил докторант на докторант (Никълъс Уорнър) на Стивън Хокинг. Именитият учен в последната статия, публикувана посмъртно в съавторство с Томас Хертог, споменава българския си колега в благодарностите и цитира две от научните му работи.
Д-р Петър К. Петров е ръководител на Лаборатория за тънкослойни технологии (част от Лондонския център за нанотехнологии) към Катедрата по материали в Imperial College, Лондон. Директор е на курс „Нови технологии за производство на тънкослойни материали“ и преподава в курсовете „Наноматериали I“ и „Обработка на материали“. Докторската му степен по Технически науки е от Държавния електротехнически университет в Санкт Петербург, Русия. Има пет патента, два от които се експлоатират от Ericsson AB. Редактор е на списания от Nature Publishing Group, Elsevier и ACS.
Консултативният съвет ще участва в присъждането на докторантска стипендия в конкурса на фондация Карол Знание.