Първата пилотна инсталация на влажна зона вече провокира бизнес интерес
Category : Истории на успеха
Благодарение на наградата от Предприемачи в науката вече построихме първата в България пилотна инсталация за пречистване на битови отпадъчни води с паралелен добив на енергия в с. Иваняне. Това каза в интервю за сп. Българска наука носителят на наградата от 30 000 лв. Предприемач в науката д-р Росен Иванов, гл. асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“. По този начин ще се валидира идеята в реални условия, ще се анализират влияния, които не са установени в лабораторията, но имат значение за ефективността на пречистване и количеството енергия, което се генерира. Бихме искали да проследим до една година този процес, за да имаме по-голяма база данни, което ще позволи по-оптималното проектиране и комерсиализиране на продукта, добави д-р Иванов.
Вече има проявен интерес от няколко компании от минния сектор и фирми, които се занимават с пречистване на отпадъчни води. Самата инсталация може да се използва и за претретиране или за допречистване на отпадъчни води.
Иновативното в тази технология е паралелният добив на енергия при пречистването на отпадните води. Тя зависи от концентрацията и вида на замърсителите. Подходяща е за осветление или уреди с по-ниска консумация на енергия.
„Програмата Предприемачи в науката е изключително полезна за хора и млади учени, които искат да развият своята научна разработка към нещо приложимо. За това са необходими допълнителни знания за бизнес планиране, как да търсиш клиенти, да търсиш обратна връзка от потенциални потребители, за да направиш продукта си по-полезен за тях, да го видиш от другата страна, така че да носи повече добавена стойност за потребителите. Искам да насърча младите учени да участват в програмата Предприемачи в науката. Това е изключително полезно, за да развият идеите си. Това е един от малкото начини в България всичко да не остане на хартия, а да бъде приложено и да носи стойност както за потребителите, така и за околната среда.“
Според мен това е бъдещето, коментира интервюиращият Петър Теодосиев, гл. редактор на сп. Българска наука. Според него ако учените в България започнат за правят стартъпи, това ще повлияе позитивно на общественото мнение и ще доведе до изграждане на високо ниво експерти, които създават продукти чрез знанието и науката, а крайната цел е науката е именно да е в полза на обществото.
Пълното интервю вижте тук.
Още подробности за програмата Предприемачи в науката и кандидатстването – тук.