Предприемачи в науката търси проекти с въздействие, наградата е 30 000 лв.
Category : Новини
Impact Investing ще бъде тази година фокусът на програмата на фондация Карол Знание Предприемачи в науката. За участие са поканени студенти, докторанти и млади учени, които разработват научни проекти със социално и екологично въздействие.
Тази година институционални партньори са Софийски университет „Климент Охридски“, Технически университет – София, Университетът за национално и световно стопанство и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
Impact Investing e бързо развиваща се индустрия, задвижвана от инвеститори, които търсят не просто възвръщаемост, а целенасочено положително въздействие в обществото и околната среда.
Проектите със социално въздействие може да бъдат в секторите здравеопазване, микрофинансиране, продоволствена сигурност, зелена и чиста енергия, жилищно строителство.
Проектите за въздействие върху околната среда може да включват решения, свързани с изменение на климата, включително недостиг и опазване на ресурсите, енергийна ефективност, чиста вода, устойчиво земеделие, храни и дървен материал.
Предприемачите, които се насочват към такъв тип инвестиране се стремят да генерират измеримо, благоприятно социално или екологично въздействие чрез решаване на важни за обществото и околната среда проблеми.
Фондация Карол Знание ще насърчава и подкрепя учени, които правят наука с въздействие и искат да реализират идеите си като бизнес проекти.
Добре дошли са амбициозни учени, които искат за създадат зелени стартъпи с иновативни екологични и енергийни решения, прилагащи принципите на кръговата икономика.
Добре дошли са талантливи студенти с предприемачески дух, които искат да стартират компании, базирани на научни разработки със социално или екологично въздействие.
Добре дошли са студенти, докторанти и млади учени, които споделят каузата на фондация Карол Знание за наука с въздействие и искат да направят своите реални конкретни стъпки за устойчивото развитие на българската икономика, базирана на знанието.
Преакселераторската програма Предприемачи в науката се провежда от 2018 година и предоставя обучение, насочено към докторанти и млади учени, които придобиват знания и умения да разработят собствени идеи, прототипи, нови материали и технологии, да развият изследователските си проекти в бизнес планове, да работят с ментори, да презентират пред инвеститори и да се срещнат с финансиращи организации.
Програмата тази година ще се проведе онлайн и вече е отворена за кандидатстване.
За първи път са поканени и мотивирани студенти с бизнес проекти, базирани на научни разработки, със социално или екологично въздействие или проекти за зелен стартъп.
Само участници, преминали преакселераторската програма могат да участват в конкурса Предприемач в науката, който се провежда през декември и е с
награден фонд от 30 000 лв.
Журито, съставено от лекторите на обучението, селектират проектите, които ще бъдат допуснати до участие в надпреварата за финансиране.
Очаквайте информация за програмата и лекторите в четвъртото издание на Предприемачи в науката, което тази година ще се проведе от 29 септември 2021 до 8 декември, а кандидатури ще се приемат до 6 септември.
Още подробности за програмата и сроковете – тук.
Какво е Impact Investing, какви са критериите и как ще се оценяват проектите, кандидати за програмата Предприемачи в науката 2021, вижте в отговорите на тримата лектори и членове на журито, което ще селектират участниците: Христо Вълев, Мария Павлова, Камелия Лазарова Генова.
Представяме лекторите на програмата тук. Те ще се включват от София, Лондон, Милано, Франкфурт и Барселона. Сред тях има един, който е работил в екипа на Нобеловия лауреат за мир проф. Мохамед Юнус, основател на Grameen Bank.
Кои са носителите на наградата Предприемач в науката и какви са подкрепените проекти – тук.