Повече от половината докторанти и учени не партнират с частния сектор
Category : Истории на успеха
Само 25% от участниците в анкетата на фондация Карол Знание са отговорили, че имат установено партньорство с частния сектор. 54% от анкетираните признават, че не сътрудничат с индустрията, а 21% възнамеряват да направят това. В Европа всеки втори докторант или млад учен има установено партньорство с индустрията и частния сектор, показват аналогични проучвания.
Съвместната работа освен възможностите за практическа реализация на научния продукт и кариерните възможности за младите учени,
изгражда и ценни преносими умения, които е невъзможно да се получат в академичните институции.
В коя от четирите таргетирани сфери има най-добри възможности за реализация на младите учени? Въпреки, че някои от тях могат да бъдат определени като подсфери на инженерните науки, учените дадоха отговори за всяка една поотделно.
43% от участниците, работещи в областта на изкуствения интелект отговарят, че у нас има достатъчно възможности за развитие на младите учени в тяхната област. Като цяло за инженерните науки този процент е 31, „Донякъде“ отговарят половината. Всеки трети, работещ в областта на новите технологии отрича за такива възможности.
Партньорствата с бизнеса дават и много практически отговори, свързани с авторското право и патентите — теми, по които у нас съществуват сериозни дефицити. 42% от участниците с анкетата твърдят, че нямат достатъчно информация за авторските права и интелектуалната собственост, а 38% заявяват, че са информирани донякъде. Едва 20% от респондентите отговарят утвърдително.
Най-много учени очакват държавата да създава кариерни възможности
Какво е най-трудно, когато решиш да стартираш бизнес?
Връзката на българската наука с бизнеса не е добра, твърдят младите учени
Над 60% от учените в инженерните науки са обмисляли стартъп
Близо 90% от учените искат да видят реализация на работата си