Още двама професори в журито за докторантска стипендия
Category : Истории на успеха
Проф. Николай Желев и проф. Тодор Ганчев се присъединяват към журито на конкурса за годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание.
Проф. Николай Желев е член на консултативния съвет на фондацията и лектор на програмата Предприемачи в науката. Той е почетен професор в осем университета във Великобритания, Китай (Ухан), България и Русия. От скоро е и чуждестранен член на Белоруската Академия на науките. Бил е първият почетен консул на България в Шотландия. Дългогодишен преподавател в School of Medicine, University of Dundee, Обединеното кралство. Университетът е световен лидер в областта на фармацевтичните изследвания. Известен като създател на първото изкуствено сърце от стволова клетка. Притежава редица патенти и е основател на шест биотехнологични стартъпа в Шотландия. Приносът му за разработването на лекарствени вещества в шотландската биоиндустрия е оценен в две декларации на шотландския парламент.
През последната година неговият университет е в Царева Ливада, Габровско. Тук м.г. учредава венчър студио Venrize Life Sciences, чиято цел е да подпомага учени от Източна Европа в комерсиализация на иновативни научни идеи чрез намиране на частно финансиране за създаване нови компании.
Проф. д-р инж. Тодор Ганчев е заместник-ректор „Научна дейност“ на Технически университет – Варна, професор по Комуникационна и компютърна техника. Преподавател във Факултет по изчислителна техника и автоматизация, Катедра Компютърни науки и технологии. Завършил е ВМЕИ – Варна, специалност Електронна техника и Микроелектроника. Докторска степен получава в Университета Патра, Гърция, където работи 12 години като изследовател и старши научен сътрудник. Научните му интереси са в областта на цифровата обработка на сигнали, методи за машинно обучение, биоакустика, биометрия, биомедицинска информатика. Има над 120 научни публикации по тези теми. Рецензент в над 20 научни списания и над 20 научни конференции.
Удостоен е с престижната международна награда Joachim Adis Prize for Interdisciplinary Tropical Ecology през 2013 за значителни приноси към компютърната биоакустика. Старши член е на IEEE – Тhe Institute of Electrical and Electronics Engineers, дългогодишен член на IEEE Signal Processing Society и IEEE Computational Intelligence Society. Членува и в Европейската асоциация по обработка на сигнали – The European Association for Signal Processing (EURASIP).
Журито определи трима финалисти, които ще презентират на 19 януари и ще се борят за годишната докторантска стипендия в размер на 8 000 лв.