Николай Ярмов, съосновател на CEED България и CEO Angels Club
Category : Истории на успеха
Да бъдеш предприемач
е призвание – не е за всеки,
но всеки може да опита
Известен е като бизнес ангел и през последните десетина години името му са свързва с изграждането на предприемаческата култура и екосистема в България и региона. От 2005 г. е съосновател и изпълнителен директор на „Центъра за предприемачество и управленско развитие“ (CEED България). Организацията изгражда общност от предприемачи, които подкрепя с контакти, консултиране, обучения, подобрява и изгражда финансови умения.
През 2017 г. става един от основателите на организацията на българските бизнес ангели – CEO Angels Club – група от топ мениджъри и предприемачи, които инвестират собствените си пари в стартиращи компании срещу дял от дружеството. Идеята на клуба е да събере бизнес ангелите на едно място, за да могат да споделят знание и експертиза, както и да инвестират съвместно.
Николай Ярмов има над 20 години опит в областта на финансите, развитие на малки и средни предприятия, микро-кредитиране, капиталови инвестиции и финансови гаранционни механизми. По време на работата си в мисията на USAID в България (1997 – 2005), като старши съветник за развитие на частния сектор в България, управлява програми в областта на бизнеса за над 50 млн. щатски долара. Носител е на много награди и отличия, включително от Държавния Департамент на САЩ и USAID.
От 2015 г. е член на Борда на Европейската Mрежа за Mикрофинансиране в Брюксел. Има дялове и участия в няколко български компании в ИТ сектора.
Завършва магистратури по стратегическо планиране и международни икономически отношения (МИО) в УНСС, след това, избрал вече своя кариерен път, записва курсове по микрофинансиране и предприемачество в University of Colorado Boulder и Southern New Hampshire University.
След толкова години опит с начинаещи предприемачи, как бихте дефинирал „предприемач в науката“?
– За мен това е
търсещ човек, с афинитет към риска и успеха. По нищо не се различава от „стандартния предприемач“
или поне не трябва да отстъпва от необходимите качества и бизнес умения. В крайна сметка бизнесът е еднакъв за всички!
И като сме започнали с дефиниции, как ще обясните на учените кои са бизнес ангелите?
– Както бих го обяснил на всеки.
Бизнес ангелите са частни инвеститори, хора с опит и средства, които правят дялови инвестиции с лични пари в непублични, най-вече стартиращи предприятия. Освен със средствата за стартирането на дадена фирма или реализацията на нова/иновативна бизнес идея, те са ценни и с това, че предлагат опита, контактите и уменията си.
Те инвестират с нагласата да спечелят и подпомагат новостартиращи фирми и високо иновативни предприятия в ранен стадий на развитие, а също и предоставят своя професионален и предприемачески опит на екипите при нужда.
Имате ли опит с учени, които започват собствен бизнес с идеята за практическо приложение на научната си работа?
– За жалост нямам такъв опит.
Търсили ли са ви учени дори само за консултация по конкретна?
– Не са ме търсили, не съм контактувал с хора от научната сфера, които да искат да се занимават с предприемачество, но сме работили с много студенти, които искат да стартират свой собствен бизнес. Помагаме им да насочат потенциала си в правилната посока.
Кои от качествата на предприемача трябва да притежава един учен, за да е успешен в своята дейност, независимо дали е в академична или корпоративна среда?-Всичките качества взети заедно е най-добре! Много са и колкото повече, толкова по-добре! Както казах, за предприемачите разлика няма в пол, цвят на кожата, религия или ниво и степен на образование. По скоро бих се съгласил,
че да бъдеш предприемач е призвание – не е за всеки, но всеки може да опита 😊
Разкажете за дейността на клуба на бизнес ангелите. Вече повече от две години работите като структура. Как това промени финансирането на стартиращи компании?
– Най-вече подобри средата и показахме, че и в България може да се случва.
Колко проекта са подкрепени до този момент, на каква стойност, в кои сфери?
– Трябва да направя справка с колегите, но мисля че към момента имаме около десетина проекта за над половин милион евро.
Коя от тези инвестиции е с най-висока възвръщаемост? Каква е средната възвръщаемост и за колко време?
– Труден въпрос…ще ми трябва много време да обобщя резултатите, но
като цяло се стремим да си върнем инвестицията с добра печалба (поне 4-5 пъти) за срок около 48 месеца.
Не винаги става обаче 😉
Как ви намират предприемачите? Трудно ли е да стигнат до бизнес ангелите в България хората с бизнес идеи?
– Всеки може да кандидатства онлайн на нашата страница; взаимно се търсим.
Не е трудно да се срещнем, трудно е да се харесаме или да се договорим
… леко тегав процес, но пък е весело по пътя и си струва и за двете страни.
На какъв етап могат да се обърнат към вас? Само с идея или вече с регистрирана компания?
– Може и само с идея, но важното е да има солиден екип, който да знае какво и как иска да постигне – мотивация, опит и дръзновение!
А могат ли учените да станат част от мрежата на Центъра за предприемачество и управленско развитие (CEED), за да срещнат предприемачи или партньори, хора, с които биха могли да създадат стартъпи?
– Разбира се! Ние никого не изключваме и сме готови да помагаме стига да има взаимен интерес. Това ние мисията и ще продължаваме да подкрепяме предприемачеството в България. Само времето ще покаже.
Кое е най-важното, на което искате да научите участниците в Предприемачи в науката?
– Ако успея да ги науча на само три 3 неща, които да запомнят и да приложат в практиката си, ще съм доволен. Избора оставям на тях 😊
С какво ще предизвикате нашите предприемачи в науката?
– Още нямам идея, но като се срещна с тях ще разбера.
Благодаря Ви! Очакваме срещата с Вас в програмата Предприемачи в науката!
Другите лектори в програмата – тук.
Кои са менторите – тук.