Стартъпите, вдъхновени от Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
Преди петото издание на Предприемачи в науката, поглеждаме към реализираните бизнес идеи на участниците.
Пет са стартъпите, вдъхновени от програмата и създадени със знания и умения, заложени в програмата. Три от тях са регистрирани през 2020 и два през 2021. Очакваме новини за нови компании и тази година.
Кои са основателите?
Д-р Иван Лютаков създаде КАПСИБО ООД (Capsibo Ltd). Той е носителят на първата награда Предприемач в науката и спечели 30 000 лв. за проекта си „Механично електронно контролирано хапче“. Със средствата успя да създаде прототип на иновативния продукт и това му позволи да развие бизнес концепцията си след участие в акселераторска програма. Основната дейност на компанията е разработване, производство и дистрибуция на медицински изделия и консумативи.
Инж. Недислав Веселинов основа ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО КОНСТРУКТОРСКО БЮРО ФОТОНИКА ООД (EDB PHOTONICS Ltd.) Авиоконструкторът спечели наградата Предприемач в науката 2019 г., когато беше поделена между двама участници. Със средствата създаде проект на планетариум Андромеда и заедно с екипа си започна производство на елементите за изграждане. В момента екипът търси финансиране за проекторната система, а структурата на планетариума е поставена на постоянното си място в Регионалния център за съвременни изкуства Топлоцентрала в Южен парк 2.
Инж. Стефан Христозов основа БЕЗПИЛОТНИ СИСТЕМИ БЪЛГАРИЯ ЕООД (UNMANNED SYSTEMS BULGARIA). Основната дейност е обучение, организиране на курсове, организиране на конференции и семинари, свързани с безпилотни въздухоплавателни средства, производство и продажба на безпилотни въздухоплавателни средства. Предприемчивият авиоинженер дойде в Предприемачи в науката с идеята да създаде улици за дронове в небето – „Интегрирана оценка на риска в системата за управление на безпилотния трафик“.
Инж. Анелия Караджинова-Ферер основа Трейс Инженеринг Груп (Thrace Engineering Group). Предприемчивата дама през последните десетина години разработва детектори и сензори от следващо поколение, които се използват в експериментите на CERN. Самата тя е учен, чиято кариера е свързана с Европейския център за ядрени изследвания (CERN). В Предприемачи в науката дойде с идея да създаде в България лаборатория на световно ниво. Основната дейност на компанията е за предоставяне на изследователски и развойни услуги за детектори от следващо поколение, сензори, електроника за отчитане и свързани технологии, консултантски услуги.
Драгомира Даскалова основа БиоНаноР.Ю.С.С ЕООД („BioNanoR.U.S.S“ Ltd). Името е съкращение от Bio Nano Research Unit for Smart Solutions. Докторът по микробиология работи през последните години върху изследвания върху антимикробни нанопокрития. Това ще е и във фокуса на компанията, която ще се занимава с научноизследователска и развойна дейност в областта на микробиологията, бионанотехнологиите, цитотоксичност, биосъвместимост на нови материали, високопродуктивни лабораторни, аналитични услуги за клетъчен мониторинг, разработване на иновативни продукти и услуги.
За програмата Предприемачи в науката вижте тук.