Най-много учени очакват държавата да създава кариерни възможности
Category : Истории на успеха
Кой трябва да носи отговорност за реализацията на научния труд? На този въпрос от анкетата на фондация Карол Знание, учени и докторанти отговарят: „Държавата“ (42%), „Самият учен“ (41%), „Съответният научен център“, „Научният ръководител“ (14%) и 24% – всичко изброено.
Във връзка с подготовката на обучението Предприемачи в науката попитахме в наша анкета и какво означава един учен да бъде предприемчив. Близо 80% от отговорилите (78%) смятат, че това е ученият да мисли за реализацията на своята работа. Почти толкова (72%) твърдят, че ученият трябва да е проактивен и да управлява сам кариерата си. Само една трета от респондентите (33%) казват, че за да си предприемчив, трябва да създадеш стартъп. 23% свързват предприемчивостта с реализация в корпоративния сектор.
При така определените дефицити, липса на информация и примери за добри практики и успешни стартъпи или спин-офи, учените биха ли търсили целенасочено предприемаческо обучение? Нито един от 177 участника в анкетата не дава отрицателен отговор. 71% отговарят недвусмислено: „Да, с удоволствие“. 18% биха обмислили, още 11% са уклончиви с „Може би“.
Още резултати от анкетата:
Връзката на българската наука с бизнеса не е добра, твърдят младите учени
Какво е най-трудно, когато решиш да стартираш бизнес?
Повече от половината докторанти и учени не партнират с частния сектор
Над 60% от учените в инженерните науки са обмисляли стартъп
Близо 90% от учените искат да видят реализация на работата си