Наградена технологична идея вече е работеща инсталация в Иваняне
Category : Истории на успеха
Проект за пасивни системи за пречистване на отпадъчни води с паралелен добив на енергия – това беше проекта, с който дойде в Предприемачи в науката д-р Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“. Това беше първото онлайн издание на програмата през 2020 година. Онлайн се проведе и самият конкурс Предприемач в науката. Това не попречи на мотивираните участници да представят аткрактивно и убедително идеите си.
Д-р Иванов показа на живо малък прототип на конструирана влажна зона, която пречиства вода и генерираната енергия в този процес беше достатъчна, за да запали коледни лампички на елха.
Тази Low cost технология, при която са оптимизирани естествените процеси на самопречистване на водите, спечели 30 000 лв., а авторът ѝ – наградата Предприемач в науката.
Година по-късно започна изграждане на пилотна инсталация в еднофамилна къща в село Иваняне. А днес вече тя дава отлични резултати – работи стабилно, с добре развита растителност, което позволява ефективно пречистване на замърсителите. Благодарение на това, както се вижда и от снимките, пречистената вода се използва за напояване. Това намалява разхода на прясна вода за тези нужди. Мисля, че това ще бъде едно доста добро решение за селски райони, в които често за напояване се използва чешмяна вода, а в летните месеци се стига до режим на водата, коментира Росен Иванов.
Инсталацията е достигнала до оптимален режим на работа, с добре развита растителност и микрофлора. Тези резултати провокират интерес и от страна на бизнеса. Вече има договорени партньорства и вероятно още тази есен ще бъде регистрирано и търговско дружество.
Продължава и научният анализ по темата. През юни д-р Иванов представи технологията на международна научна конференция с участието на бизнеса VII International Scientific Conference INDUSTRY 4.0. Представен е постер и е публикувана научна статия в International Scientific Journal INDUSTRY 4.0.
За програмата Предприемачи в науката – тук.