Мотивирани учени с интересни проекти кандидатстват в Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
И тази година кандидатите в третото издание на програмата Предприемачи в науката на фондация Карол Знание са впечатляващи като личности, учени и предприемачи. Част от тях вече имат предприемачески опит и силна мотивация да развиват предприемаческите си умения, за да бъдат успешни и да продължат работата си по проектите.
Ето някои от най-убедителните представяния:
„Аз съм любопитен. Винаги съм се интерeсувал как точно функционират живите организми. По тази причина дълго време прекарвах времето си в компанията на енциклопедии, които още повече запалваха страстта ми към живота и неговата механика…
Осъзнах, че не само обичам да се занимавам с наука, обичам и да споделям…освен като комуникатор на науката се възприемам и като мисионер, като моята мисия е да покажа на света около мен, че науката може да бъде забавна, достъпна, лесно разбираема и интересна…
Изцяло потопен в романтичната си представа за учен, не след дълго започнах да усещам и предприемаческата нотка у себе си. Идеята да създаваш наука, която да намира пряко приложение в света, в който живеем, започна да ме гъделичка. Науката се смеси в съзнанието ми с биотехнологичния бизнес…
Сега е правилният момент. Не вчера, не утре – днес. Намираме се в зората на персонализирата медицина, която ни учи да поглеждаме по-дълбоко в индивидуалността на пациентите. Технологичната готовност на света ни позволява да създаваме иновативни полимери и технологии, чрез които драстично да променяме статуквото. Все още на хоризонта няма много конкуренти, защото, за да се занимаваш с биотехнологично предприемачество се изискват широк кръг от познания включително инженерни, мениджърски, медицински и технологични.
Само с любов и страст, в днешно време не можеш да станеш добър откривател. Имаш нужда от стабилен екип, от добра визия, от правилно разпределени ресурси и разбира се финанси, с които да се обезпечи целият проект…
Именно успехът ме кара да мечтая още по-напред. Вече виждам високотехнологичните био-хангари на бъдещето, пълни с революционна автоматизирана система от принтери, които обслужват поръчки за персонализирани импланти от цял свят…
Затова съм тук. Защото така можем да създадем свят на бъдещето по-бързо. Нуждаем се от него, не утре, а сега. Защото бъдещето е сега. Сигурен съм, че в лицето на Фондация Карол Знание виждам именно това. Съмишленик, с когото можем да създадем по-красиво бъдеще – днес. За нас и нашите близки. По този начин изпълнявам мисията си като лекар да помагам. Защото вярвам, че да си лекар е смисъл и призвание и можеш да помагаш независимо от това дали работиш в болница или чертаеш нови хоризонти в медицината.“
„Желая да участвам в програмата, за да развия практическото приложение на научните ми разработки до момента. Повечето програми, финансиращи научни проекти, подпомагат фундаменталните научни изследвания. Наградата от програмата Предприемачи в науката би ми помогнала за практическото разработване и внедряване на един иновативен за България проект.
Знанията, получени по време на програмата, ще ми послужат за правилното ориентиране на проекта към бизнеса и потребителите.
Благодарение на участието ми в съвместни нучно-приложни проекти с компании от минната индустрия, ще мога да насоча разработките към оптимизация на работата и решаване на някои проблеми в отрасъла…
С новите знания от програмата Предприемачи в науката се надявам практическото разработване на проекта да прерасне в създаването на фирма с млад и амбициозен екип, който да следи съвременните научни тенденции по тематиката и да ги прилага в практиката.“
„Участието ми в програмата Предприемачи в науката е подкрепено не само от личния ми стремеж за усъвършенстване и придобиване на нови познания, но и от концептуалното ми разбиране за нуждата от холистичната обезпеченост на обществените отношения в технологично-подобрена среда. Натрупването на мултидисциплинарен опит при интегрирането на нови технологии ми показа необходимостта не само от конкретен технологичен и организационен инструментариум, но и за високо ниво на осъзнатост у всички участници в процеса. Това е пряко свързано с провеждането на широк диалог със широката общественост, бизнеса, академичните среди и държавните институции, за интердисциплинарната информираност относно потенциалните възможности и евентуалните рисковете при интеграцията и експлоатацията на иновативни технологични решения.
Вярвам, че програмата Предприемачи в науката е проява на форма именно на това интердисциплинарно преплитане на познания и опит. Чрез нея се дава възможност представители на академичния свят да заговорят на един език както с бизнеса, така и с държавните институции,
осигурявайки възможност за придобиване – по един стегнат и синтезиран начин – на познания, които ще им помогнат да реализират по-добре плодовете на своя труд. Изграждането на увереност у научните деятели, че техните усилия и разработки ще могат да намерят реално приложение в света на бизнеса, е ключов фактор за успех на програмата.“
Желаем успех на всички кандидати! Предстои да обявим селектираните за участие в програмата Предприемачи в науката, която започва на 23 септември.