Минни инженери от МГУ предлагат екологично решение за рекултивация на минни обекти
Category : Истории на успеха
Двама инженери са наградени от Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ с участие в програмата Предприемачи в науката за проекта си Компостиране за по-рационално извършване на мероприятията по рекултивация и закриване на минни обекти. Люпчо Димитров и Димитър Кайков са асистенти в МГУ. И двамата тук завършват бакалавърска и магистърска степен.
„Неведнъж сме се сблъсквали с екологичните проблеми, произтичащи от добива на полезни изкопаеми, както и с обществения отзвук от самите тях. Въпреки известното негласно неодобрение на обществеността към минния отрсаъл, ние решихме да реагираме проактивно и да търсим диалог с опониращата теза. Разглеждаме един от фундаменталните екологични проблеми, свързани с разработването на произволно находище по открит или подземен способ, а именно – нарушаването на площи от земната повърхност“.
Люпчо Димитров е асистент в Миннотехнологичен факултет, Катедра Обогатяване и рециклиране на суровини в МГУ. Той е от Струмица, Северна Македония. Започва бакалавърската си степен в Универсетет „Гоце Делчев“, Щип, специалност Открито разработване на полезни изкопаеми, след което се прехврля в МГУ. Преди това е завършил земеделска гимназия в Струмица, откъдето са основните му познания за компостиране.
Димитър Кайков е асистент и докторант в Миннотехнологичен факултет, Катедра Разработване на полезни изкопаеми. Възпитаник е на СМГ и при завършването си получава награда за отличен успех. С награда за отличен успех завършва и бакалавърска, и магистърска степен в МГУ. През 2016 г. е награден от Българска минно-геоложка камара за най-добър студент на МГУ, а на следващата става стипендиант на „Асарел-Медет“ АД. През 2018 грабва награда в конкурса „Студент на годината“ за високи постижения в професионално направление „Технически науки“. Автор и съавтор на повече от дузина научни статии и публикации, участва в десетки международни научни форуми и конференции.
Двамата с Люпчо са носители на CEEPUS Mobility Grant – Централноевропейска програма за обмен за университетски изследвания. В момента и двамата са във Варна, където участват в IХ Международна конференция по геомеханика и XVI Международна конференция за открит и подводен добив на полезни изкопаеми.
Люпчо има четири публикации в съавторство и редица участия в национални и международни форуми в областта на минното дело.
„Ние разработихме идея с която дърветата с по-тънък диаметър на ствола, както и храстовата растителност ще се компостират. Полученият компост ще се използва за рекултивация (възтановяване) на нарушените площи от минни действия, а същият материал, който е в излишък ще бъде използван за обществени цели или ще се отдава с цел реализирането на допълнителни приходи за минните предприятия“.
По този начин авторите на проекта предлагат решение на проблема за купуването и внасянето на допълнително хумусен и почвен материал при рекултивация. Това се оказва не само скъпо, но и генерира допълнителни обеми от почвен материал като нарушава естествени площи на друго място. Основната цел е използваният материал за компостирането да бъде локален с цел превенция на внасянето на болести, паразити и нелокални растителни видове.
Мотивацията ни за участие в програмата Предприемачи в науката на Фондация Карол Знание идва от нашето желание да изтъкнем възможностите, които минно-добивния отрасъл може да оползотвори и да заеме основопоалагаща роля при проблемите за ресурсоползването по щадящ за околната среда начин, казва Люпчо Димитров.
Освен това, ние целим да изтъкнем и че тази възможност може да бъде реализирана по икономически целесъобразен начин както за минно-добивното предприятие, така и за общината, на чиято територия се осъществява добива. Именно този подход реши в разумното съчетание на обществените, частните и глобалните интереси, добавя Димитър Кайков.
Двамата смятат, че идеята им за компостиране на отделни храстови и дървесни видове, отстранени при разчистване на терена за работа, както и оползотворяване на получения компост, има екологичен, социален и икономически потенциал. „Нашата цел в бъдеще е да създаде ноу-хау за минните предприятия за оползотворяване на подходящите растителни видове от нарушените за целта на минната дейности площи, проектиране на депа за създаване на компост и рекултивация на нарушените площи с получения нов, безопасен и локален компост“.
Люпчо Димитров и Димитър Кайков са автори на статия на тема – Възможности за компостиране на органичен материал за нуждите на рекултивацията на минни обекти, която ще бъде публикувана в годишника на МГУ Journal of Mining and Geological Sciences.