Консултативен съвет
на фондация Карол Знание
Проф. Атанас Атанасов, ръководител на Катедрата по молекулярна биология в Institute of Genetics and Animal Breeding на Полската академия на науките; хабилитиран преподавател по фармакология във Виенския университет, Австрия. Основател и изп. директор на International Natural Product Sciences Taskforce (INPST), дружество, обединяващо учени, лидери и научни центрове в областта на природните продукти. Директор на GLOBE Program Association, която катализира изследователските и развойни дейности за природни продукти чрез иновативни научноизследователски партньорства. Има постдокторантура в Institute of Pathology,
Inselspital, University of Bern, Швейцария и докторска степен от същия университет в Берн, Department of Clinical Research. Завършил е магистратура по биотехнология в СУ „Св. Климент Охридски“. Редактор на водещи научни списания, рецензент на изследванията на различни европейски правителствени и индустриални организации за финансиране. Пионер в дигиталната комуникация на науката – #11 в световната класация “Top 25 Biotech Influencers to Watch on Twitter”.
Проф. Димитър Жечев, математик, експерт по криптография, преподавател, носител на наградата „Джон Атанасов“. Завършил бакалавърска степен по математика в Harvard University, а след това магистратура и докторантура в University of California, Berkeley. Сега е професор е в Политехнически федерален институт в Лозана (EPFL – École polytechnique fédérale de Lausanne), Швейцария, където ръководи собствена изследователска група, която работи върху ECC криптография (Eliptic Curve Cryptography) – метод с публичен ключ, базиран на използването на елиптични криви върху крайни полета. Той е един от златните медалисти на България в ученическите си години, когато участва на международни олимпиади и състезания по математика. Съосновател на софтуерната компания Inpher, която вече има офиси в Лозана, Ню Йорк и Сан Франциско. Разработват и поддържат платформа за изчисления и анализ на данни върху конфиденциална информация. Привличат 4 млн. USD от рискови инвеститори от Швейцария и САЩ, а в следващия етап на финансиране набират още 10 млн. USD, като голяма част от тях идват от JP Morgan.
Доц. Здравка Медарова, доцент по радиология в Harvard Medical School, Бостън, Съединени щати. Има докторска степен по генетика от University of New Hampshire и пост док в Massachusetts General Hospital, където работи и в момента. Член е на International Society for Magnetic Resonance in Medicine. Рецензент е на повече от дузина конкурси и научни организации като Agency for Science, Research & Technology, Сингапур, Swiss National Science Foundation, Innovation and Technology Commission, Хонг Конг, Breast Cancer Alliance, National Cancer Institute Special Emphasis Panel. Член е на редакционните колегии на водещи научни издания, редактор на Drug Delivery Nanosystems. Има редица международни награди и отличия в САЩ и Япония. Лектор и гост-професор в University of New Hampshire и MGH/MIT/HST Athinoula A. Martinos Center for Biomedical Imaging, Northeastern University, Boston, MA. Печелила е 9 гранта за научната си дейност в областта на био- и нанотехнологиите. През 2016 г. в Бостън основава своя биофармацевтична компания за откриване, разработване и комерсиализиране на средства за лечение на рак.
Проф. Мартин Вечев ръководи Лабораторията за сигурни, надеждни и интелигентни системи на Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих (Eidgenössische Technische Hochschule -ЕТН), с чиито екип е разработил първия интуитивен език за програмиране за квантови компютри на високо ниво – Silq. Завършил е компютърни науки в Simon Fraser University, Канада, а след това със същата специалност – докторантура в University of Cambridge. На 32 години, получава наградата „Джон Атанасов“, когато работи в IBM T.J. Watson Research Center. Има над 170 публикации, цитирани повече от 5200 пъти, десетки награди, грантове и отличия, между които Награда за млад изследовател Робин Милнър, която се връчва от ACM SIGPLAN за признаване на изключителен принос в областта на програмните езици. Съосновател e на три спинофа с ЕТН в Цюрих. Архитект и създател на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) в партньорство с ETH Zurich и Политехническия университет в Лозана (EPFL) чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Проф. Николай Бобев, професор в Института по теоретична физика към Факултета по физика и астрономия на университета в KU Leuven, Льовен, Белгия. Бил е Научен сътрудник в Simons Center for Geometry and Physics – Stony Brook University, Ню Йорк. Прави пост док в Perimeter Institute for Theoretical Physics във Ватерло, Онтарио, Канада. Има докторска степен по физика от University of Southern California и магистърска степен по Теоретична и математическа физика от СУ „Св. Климент Охридски“. Докторант на докторант (Никълъс Уорнър) на Стивън Хокинг, който в последната статия, публикувана посмъртно в съавторство с Томас Хертог го споменава в благодарностите и цитира две от научните му работи. Във въпросната статия двамата учени използват конкретен опростен модел на квантова полева теория, който е базиран на предишни публикации на проф. Бобев в съавторство. Тези модели и изчисления българският учен е обсъждал и лично с Хокинг при срещи на живо с него в Льовен и Рим. Работи по различни научни проекти, финансирани от европейски научни програми и Фламандския научен фонд (FWO) – физика на черните дупки; холографски модели и квантова хромодинамика; конформна теория на полето.
Проф. Николай Желев, създател на първото изкуствено сърце от стволова клетка. Професор по медицински биотехнологии в Abertay University, Дънди, Великобритания. Почетен професор в осем университета в Обединеното кралство, Китай, България и Русия. Почетен консул на България в Дънди. Президент е на World BioDiscovery Federation. Неговата лаборатория е разработила първия биосензор за живи клетки за мониторинг на активността върху тумори. Работи в областта на раковите заболявания, биологията на сърдечно-съдовите системи и нанобиотехнологиите. Основал е няколко биофармацевтични и биотехнологични компании за разработването на нови лекарства срещу рак и сърдечна хипертрофия. Публикувал е три книги и няколко раздела в специализирани издания. Има патенти в областта на ДНК реакцията на увреждане, регулиране на клетъчния цикъл и откриване и развитие на лекарства в областта на онкологията и кардиологията. Завършил е биохимия в СУ, работил е в Института по молекулярна биология на БАН. Става професор на 43 години в Abertay University. Работи в партньорства с Харвард, Китай, Русия и някои от българските университети.
Д-р Петър К. Петров, ръководител на Лаборатория за тънкослойни технологии, Катедра по материали в Imperial College, Лондон. Лабораторията е част от Лондонския център за нанотехнологии предоставя възможности за отлагане на тънки слоеве, изработка на нано-устройства и електрични измервания. В Imperial College е директор на курс „Нови технологии за производство на тънкослойни материали“ и преподава в курсовете „Наноматериали I“ и „Обработка на материали“. Работил е също и като старши научен сътрудник в London South Bank University и в Chalmers University of Technology, Гьотеборг, Швеция. Има магистърска и докторска степен по Технически науки от Държавния електротехнически университет в Санкт Петербург, Русия. Автор на повече от 70 научни труда и иноватор на пет патента, два от които се експлоатират от Ericsson AB. Ръководител и ко-ръководител е на редица проекти, спонсорирани от национални, международни и индустриални организации. Лектор на различни национални, международни форуми и събития на компании от индустриалния сектор. Редактор е на списания от Nature Publishing Group, Elsevier и ACS.
Адвокат Радослав Иванов е опитен корпоративен адвокат със силен афинитет към иновациите, изкуствения интелект и здравните технологии, работещ в мултикултурна среда. В момента е мениджър в правната практика на Ernst & Young в Мюнхен, където се занимава със сливания и придобивания, рисков капитал и корпоративно право. Също така е стартъп ментор в инкубатора Plug and Play Munich. Консултира високотехнологични и стартъп компании, както и инвеститори в тази сфера.
Паралелно на адвокатската си практика преподава по темите Venture Capital и M&A и е жури в състезания за бизнес планове.
Завършил е право в Ludwig-Maximilians-Universität München, където членува в European Law Students’ Association (ELSA). Член е на Robotics & AI Law Society (RAILS), German-American Lawyers Association (DAJV) и на Мюнхенската Адвокатска Камара. Завършил е специализации по AI in Healthcare към Stanford University и Agile Leadership към University of Colorado.
Проф. Теньо Попминчев, професор по физика в University of California San Diego и Technische Universität Wien. Постига пробив в квантовата физика със създаването на рентгенов лазер със свръх къси импулси и нов метод в нелинейната оптика. Избран сред десетте най-значими млади учени на 2016 г. от Националната академия на науките на САЩ. За откритието си е награден с почетен знак от президента Росен Плевнелиев, а МОН му присъди наградата „Питагор” за постижение на български учен в чужбина. Определен е и от списание Science News сред десетте най-перспективни млади учени в света. Водещ експерт в атомната, молекулярната, оптичната физика и рентгенова наука с патентовани технологии. Стипендиант на престижната Alfred P. Sloan Foundation като признание за значителни постижения и уникален потенциал за развитие на научни изследвания. Работи над 15 години в University of Colorado Boulder, САЩ, където получава и докторската си степен по експериментална физика, а дисертацията му е обявена за една от четирите най-добри в света в областта на атомната и оптичната физика. В СУ завършва магистратура по теоретична физика.