Кой е петият стартъп, вдъхновен от програмата Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
BioNanoR.U.S.S. е името на компания,, основана от носителя на докторантската стипендия на фондация Карол Знание и участник в първото издание на Предприемачи в науката д-р Драгомира Даскалова.
Тя се включи в програмата с мечта да се промени възприятието за науката в България и желание да развива идеите си тук и сега. Тази нейна амбиция не се промени и след натрупания в чужбина опит.
Получи първата стипендия, връчена от фондация Карол Знание като редовен докторант в СУ „Св. Климент Охридски”, Биологически Факултет. Темата на нейната научна работа беше „Антимикробна активност на наноструктурни материали”. Надгради този проект и участва в обучението с амбицията да го превърне в бизнес концепция.
„Смятам, че съществува необходимост от гъвкав и ефективен модел на услуга предоставяща възможност за високопродуктивни аналитични резултати, които да оптимизират процесите на оценяване ефективността и безопасността на иновативни научни решения. Сигурна съм, че има потенциал много наши проекти да бъдат в основата на преодоляване на граници и искам да съм част от това. Целта ми е да изградя лаборатория, която да оптимизира процеса по валидиране на приложни научни проекти, които са в основата на новата технологична революция.“ Това са думи на д-р Даскалова от преди година. За нея това не е само идея, това е път. Път, от който тя не се отказва въпреки „криволичещите завои, труден терен и все още отдалечен връх“.
Идеята на „салфетка“ се трансформира в любителски опит за схематично представяне на футуристичен „DNA Architecture design concept“ за инфраструктурна база за BioNanoR.U.S.S.
„Целите ми са амбициозни, но виждам проекта си в неговата завършеност и цялост. Вярвам, че именно тази му мащабност е основното му предимство“.
Мечтата на амбициозната дама е да бъде изграден цял лабораторен комплекс, в който да се правят изследвания на нови наноразмерни материали. За целта ще бъде оборудван с ново поколение апаратура и ще се предоставят и външни лабораторни услуги. „Тук ще се валидира и модифицирана методика за анализи, свързани с ефективността и безопасността на наноматериали“, разказва д-р Даскалова.
Тя си представя модулна архитектура – атрактивна конферентна зала, coworking пространство, хостел/ателиета, медицинска, дентална практика, ресторант и релакс зона. „Предвид избраната локация, хора с различни професии и дейности ще успеят да обърнат тренда в ежедневието си – биха могли да се прибират в София и Пловдив, отстоящи на еднакво разстояние, само в почивните дни, а да почиват докато работят сред природата. Това би позволило в бъдеще диверсификация на източниците на приходи, с което компанията цели да гарантира своята антикрехкост“.
Мечтата се превръща в бизнес план и неговото изпълнение започва през юни м.г., когато регистрира петия стартъп, вдъхновен от Предприемачи в науката. Името идва от Bio Nano Research Unit for Smart Solutions. „Вниманието ми е насочено към хора с интерес във вертикалата на здравеопазването и целенасочено с медицинска практика, но считам, че IT и други компании биха също биха припознали своето място в проекта, казва основателката на компанията.
След преакселераторската програма на Карол Знание, тя се включва в акселераторска – XL Radar, организиран от Innоvation Capital. Това ѝ позволява да натрупа още умения и повече увереност.
В плановете ѝ сега на първо място е проект за реализиране на мащабирано валидиране на научна концепция за функционализиране на текстил с антимикробни нанопокрития – невидимо решение на видим проблем. В момента търси финансиране, позволяващо да се обезпечи нанасяне на нанопокрития в производствен мащаб.
Следващите стъпки в развитието на развойната дейност на BioNanoR.U.S.S, предвиждат биоразградими пластири с антимикробни нанопокрития, биоразградими опаковки с антимикробни нанопокрития и антимикробни нанопокрития за медицински изделия.
Д-р Даскалова вярва, че ще намери съмишленици и „хора, които трансформират пречките в предизвикателство и предимство“. Казва, че залага на системния подход и смята, че има потенциал за множество сътрудничества.
Повече за д-р Драгомира Стоянова – тук.
За програмата Предприемачи в науката – тук.