Кой е награденият от Софийски университет с участие в Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
Проектът, награден от СУ „Св. Климент Охридски“ за участие в програмата Предприемачи в науката е на Десислава Мантоваска, асистент по Физиология на растенията и растителни клетъчни и тъканни култури в Биологическия факултет. Темата на проекта ѝ е Биотехнологични подходи за продукция на фармакологично значими молекули от застрашени видове от род Stachys. Този род Ранилисти принадлежи към сем. Lamiaceae и включва над 300 вида, разпространени в почти цял свят. В България се срещат 22 вида, като 5 са защитени от Закона за биологичното разнообразие. С помощта на биотехнологичните подходи като in vitro култивирането, става възможно едновременно опазване на редки лечебни видове растения, тяхното изучаване и по-ефективно използване.
В тази област е и докторантурата ѝ, защитата на която ще бъде до края на септември. Съавтор е на две научни публикации в Bulgarian Journal of Agricultural Science и Journal of Science & Technology. В Биологическия факултет завършва и бакалавърска (Биотехнологии), и магистърска степен, специалност Растителни биотехнологии.
Участва в редица университетски и национални проекти, както и в близо десет международни конференции и форуми у нас и в чужбина. Печели второ място на Националния конкурс за млади учени Young and energetic scientist през 2015 г., а миналата година – грант от Federation of European Societies of Plant Biology.
Интересът ми към програмата Предприемачи в науката е провокиран от възможността за професионално и личностно израстване, която тя предлага, казва Десислава. Според нея рограмата и стипендията биха помогнали за популяризирането на научната дейност и адекватно информиране на обществото за важността и значението на резултатите, до които водят научните открития. „Считам, че участието в програмата ще ми даде необходимите знания и умения за по-добро и ефективно разбиране и управление на връзката наука – бизнес -общество. Това от своя страна ще ми даде безценен опит, който бих могла да приложа както в бъдещата си работа като учен, така и като преподавател. Обучението ще ми даде възможност да се запозная с учени в различни области, с които да обменя идеи и нови знания в приятелска атмосфера“.
От една страна проектът предоставя устойчива платформа както за изучаване на застрашени растителни видове, така и за тяхното експлоатиране в по-големи мащаби, без да се нарушава растителното разнообразие. От друга страна ще помогне за популяризиране на редките растителни видове с лечебни качества, защо е важно да бъдат щадени и съхранени. Опитът и знанията, получени от участитето ми в програмата Предприемачи в науката значително ще помогнат за реализирането на крайната цел на проектна – трансформиране на получените резултати в приложима за индустрията и обществото форма, коментира Десислава.