Кои са участниците в Предприемачи в науката 2022
Category : Истории на успеха
Мотивирани, знаещи, интересни, предприемчиви и успешни.
Най-младите участници досега в Предприемачи в науката са двама първокурсници от Техническия университет в София, които тази година са завършили Природо-математическа гимназия Акад. С. Корольов в Благоевград. Мартин Манчев и Димитър Кючуков участват в екип с проект, който тази година има вече четири отличия – от Националната олимпиада по Информационни Технологии, от Националния турнир по Информационни Технологии, от Националното състезание по Информационни Технологии и от SoftUniada. С приложението си за комуникация с глухонеми те ще се борят и за голямата награда Предприемач в науката 2022.
Останалите участници са докторанти или представители на академичната общност с вече регистриран стартъп. Проектите са и в областта на социалното предприемачество, и такива, с позитивно въздействие върху околната среда.
За първи път имаме участници от Русенския университет, Икономическия университет във Варна, Тракийския университет в Стара Загора, Югозападния университет в Благоевград, Лесотехническия университет в София и Карловия университет в Прага.
Софийският университет тази година е представен от нестандартен докторант на Факултета по класически и нови филологии. Антония Начева е живяла шест години в Индия, преподава йога и има амбицията да създаде школа за подготовка на кандидат-студенти по медицина с иновативен педагогически подход, включващ древните методи на джнана йога или йога на знанието.
Награденият проект от Минно-геоложкия университет е за разпространение и акумулация на наноразмерни ксенобиотици в градска среда.
Докторант от Техническия университет във Варна ще представи приложение за стимулиране на умението за управление на житейските задачи и цели. Проектът е насочен към тийнейджъри.
Трима са участниците с вече регистриран стартъп. Единият от тях е завършил Московкия авиационен инситут и разработва Дрон-Спасител. Другият е докторант в Институт по роботика при БАН. Това е старши пилотът от авиобаза Граф Игнатиево Костадин Недев. Създадената от него платформа има четири отличия до момента, като три от тях са от тази година – от конкурсите XL Radar, Founders Today и Най-добър образователен стартъп, отличен от Софийски университет и Фонд на фондовете. През 2020 е определен за Проект на бъдещето от Фондация Стробъл, САЩ.
А третият основател е доктор по химия от Университета в Гент, Белгия и работи в областта на биопринтиране на тъкани.
Четирима са докторантите от различни институти на БАН. Единият от тях участва с проект за Роботизирана медицинска система за възстановяване на пациенти след инсулт и тежки травми на горните крайници в домашни условия.
Кой кой е и с какъв проект ще се бори за наградата от 30 000 лв. на финала в конкурса Предприемач в науката – тук.