Инж. Светлин Пенков отличен с грамота от Наградите „Джон Атанасов“
Category : Истории на успеха
Инж. Светлин Пенков беше награден от държавния глава с Грамота в категорията Награда „Джон Атанасов“ за изключителните му успехи със собствена разработка. Церемонията за връчване на наградите за научни постижения се състоя в Гербовата зала на президентството на 7 октомври.
Инженер Пенков е доктор по роботика и изкуствен интелект от Единбургския университет. Научните му интереси са върху пресечните точки между роботика и изкуствения интелект. С подобен проект кандидатства и е част във второто издание на програмата Предприемачи в науката. Образованието му на инженер по роботика и учен в сферата на изкуствения интелект му позволява да види липсващите компоненти, необходими за развитието и на двете дисциплини. Смята, че ключът към нови научни постижения, се крие в много близка и директна интеракция между индустрията и академията.
След докторантурата и постдокторантурата в университета в
Единбург, работи като научен изследовател и ръководител на екип в най-голямата компания за автономни автомобили в Обединеното Кралство –
FiveAI. В средата на август тази година се връща в България, защото тук вижда огромен потенциал за създаването на научно изследователски
център за изкуствен интелект и роботика. Участието му в Предприемачи в науката надгражда знания и умения, които ще му позволят да създаде специализирана консултантска компания за пряка връзка с различни индустрии и реални проблеми.
Дългосрочната ми визия е не само да разработваме
научни иновации в сферата на ИИ и роботиката, но и да създаваме високо технологични решения на проблеми в индустрията.
Голяма част от съвременните методи за ИИ изискват огромни
количества информация и изчислителни ресурси, които обикновено са абсолютно неприложими върху реални физически системи, например роботи, поради наличието на ограничено количество информация. Този проблем се наблюдава и при реални проблеми в индустрията, тъй като набирането на достатъчно количество информация е често пъти прекалено ресурсоемко. Основната причина, пораждаща този проблем се крие в това, че най-съвременните модели, като дълбоки невронни мрежи, могат да извличат само зависимости в информацията, но не и механизмите, които генерират тази информация. Затова научно изследователската ми дейност, както и работата ми в индустрията, е свързана с разработката на методи и модели, позволяващи извличането на структурирани репрезентации и причинно следствени механизми от ограничени количества сурова информация. Например, една от моите разработки позволява на робот да научи как да изпълнява нова задача, наблюдавайки една единствена демонстрация от човек.