Изследовател на динозаврите по българските земи печели докторантската стипендия
Category : Истории на успеха
Владимир Николов, редовен докторант към Национален природонаучен музей при БАН, е носителят на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 г. Това реши журито на конкурса, след като изслуша петима финалисти.
Костна хистология на фосилни гръбначни животни в България – това е темата да дисертацията на победителят. Досегашните изследвания на Владимир Николов са в областта на палеохистологията. Те са първите за страната ни в това направление, което се радва на огромна популярност и значение в световната палеонтологична наука. Основен успех на работата му е
установяването на третата находка от нептичи динозавър в България.
Този резултат мотивира екипа на Националния природонаучен музей и през 2017 г. е открито динозавърско находище край град Трън, което по
предварителни данни може да се окаже
едно от най-значимите в Европа
от това време. Последните две години изследователите успяват да проведат изключително успешни разкопки, а събраният материал вече е предмет на изследване, в което докторантът активно участва.
Дисертацията му включва и изучаване на костната хистология на различни групи фосилни бозайници с миоценска и плиоценска възраст от множество находища в страната. Една от основните цели на работата му е търсене на сигнали с еколожки и/или климатичен характер, запазени в костните тъкани на животните.
Владимир Николов е и
единственият у нас палеохудожник.
Негова е корицата на българското издание на книгата „Възход и падение на динозаврите” от Стийв Брусати. Определят я като истински шедьовър на научнопопулярната литература, който проследява епопеята на динозаврите. Авторът печели Goodreads Choice Awards 2018 в категория Best Science & Technology.
Кои бяха другите претенденти?
Победителят в конкурса беше избран при изключително силна конкуренция.
Габриела Бонева, докторант към Лаборатория по Експериментална Имунология при БАН, представи работата си на тема „Клетъчни, генетични и епигенетични аномалии в репродукцията при модели на автоимунитет“. Изследва механизмите на заболявания като автоимунен диабет, системен лупус еритематозус и тясната им връзка с репродуктивните проблеми при пациенти, като търси възможности за усъвършенстване на тяхното изключително трудно лечение.
Инж. Иван Кънев, докторант в ТУ – София, катедра Електронна техника, беше другият претендент с тема „Синтез, изследване и верификация на нов подход за преобразуване на електрокардиографски сигнал в звук и приложението му при амбулаторно мониториране на високорискови пациенти“. Работата му е върху изграждане на портативна автономна ЕКГ система за мониториране на високорискови пациенти.
Д-р Ростислав Енев, докторант в КАИЛ на УМБАЛ “Света Екатерина” презентира своята работа на тема „Предиктори на отговора на обем запълваща терапия при пациенти с интрааортна балонна помпа в ранния период след сърдечна хирургия“. Целта на е за първи път в България да се използва концепцията за предвиждане отговора на обем запълваща терапия (ОЗТ) и за първи път в света да се оцени предиктивната стойност на хемодинамични показатели и тестове към отговора на ОЗТ при кардиохирургични пациенти с IABP.
Инж. Цветозар Цанев, докторант в ТУ – София, Катедра Микроелектроника, беше последният финалист с тема „Изследване на
оксидни и хибридни оксид-полимерни пиезоелектрични елементи с приложение в наноелектромеханични системи (НЕМС) “. Разработените устройства върху гъвкаво фолио и върху гъвкава алуминооксидна мембрана могат да намерят реално приложение в НЕМС системи за генериране на енергия от движения на човешкото тяло или други нискочестотни процеси.