Членове на журито в конкурса
за докторантска стипендия
на фондация Карол Знание
Председател
Станимир Каролев, учредител и председател на УС на фондация Карол Знание
Членове
Доц. д-р инж. Александър Долашки, лаборатория „Химия и биофизика на протеини и ензими“ в Институт по Органична Химия с Център по Фитохимия – БАН. Завършил е Химико-технологичен и металургичен университет в гр. София и Otto von Guericke University Magdeburg, Германия. Получава докторска степен по биохимия в Eberhard Karls University of Tübingen, Германия. Научните му интереси са в областта на биоорганичната химия, а резултатите от изследователската му работа са представени в 45 научни публикации и на над 50 национални и международни конференции и конгреси. Участвал е в 17 национални и 14 международни проекта, съавтор е на 6 патента. През 2011 г. основава биотехнологичен стартъп, с който печели редица награди, сред които и Питагор през 2017 г.
Д-р Йоана Кижева е главен асистент в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски, катедра „Обща и промишлена Микробиология“. От 2011 г. участва в различни проекти, последният от които „Изграждане и развитие на млади висококвалифицирани изследователи и преподаватели за иновативни интердисциплинарни изследвания от полза за биомедицината“. Прец март 2019 г. печели Награда за най-добра работа на млад български микробиолог на фондация „Акад. проф. д-р Стефан Ангелов“. Участник в първото издание на Предприемачи в науката през 2018 г. с проект за създаване на биопестицид на основата на бактериофаги, които по биологичен начин унищожават фитопатогенните бактерии, причиняващи заболявания по растенията. В тази област са и основните ѝ научни интереси.
Доц. Мария Спасова, отличена от Международния съюз по чиста и приложна химия (IUPAC) в областта на химическите науки с включване в световната периодична таблица на младите химици под номер 51 – мястото на химическия елемент антимон (Sb); доцент в института по „Полимери” към БАН; докторската ѝ дисертация в института е отличена сред шестте най-добри в света на международния конкурс Quadrant Award Event 2009 на Швейцарския технически университет (2009); специализира в Лабораторията за полимерни и композитни материали в Université de Mons-Hainaut в Белгия; с редица отличия за постижения в областта на нанонауки, нови материали и технологии.
Проф. Радостина Стоянова, зам. директор на Института по обща и неорганична химия при БАН, ръководител на лаборатория „Интерметалиди и интеркалационни материали”, професор по химия на твърдото тяло; с отличие за утвърден учен в областта на природните и инженерните науки в наградите „Питагор“ за 2018 г.; гост професор във френския национален център за научни изследвания в ICMCB-CNRS, Université de Bordeaux, Франция; водещ изследовател в областта на охарактеризиране на нови материали за съхранение на енергия с фокус върху електроди материали за литиеви и натриеви йонни батерии, спектроскопски анализ на твърди вещества, включително електронен парамагнитен резонанс.
Доц. Силвия Бойчева, инженер-химик, с докторска степен от ХТМУ – София, доцент по „Термични и ядрени електрически централи“ на Технически университет – София, Катедра Топлоенергетика и ядрена енергетика; Хумболтова специализация в Institut für Nanostrukturtechnologie und Analytik в Universität Kassel, Германия; специализация в Научно-изследователски център ENEA, L’Istituto nazionale di ottica, Италия; международен проект по програмата NATO Science for Peace и над 20 локални изследователски и приложни проекти в областта на водоподготовка и воднохимични режими на топлоенергийни и ядреноенергийни системи, устройства за опазване на околната среда; член на ръковоството на Хумболтовия съюз в България.
Инж. д-р Радостин Стефанов, с три магистратури, едната от които „Иновативни комуникационни технологии и предприемачество“в университета Aalborg, Дания. С докторска степен по „Иновативни комуникационни технологии – IoT мрежи“; софтуeрен инженер, ментор в българската програма в областта на космическите изследвания, наука и високи технологии „Космически предизвикателства“; лектор на Luxoft за DevBG; участва в проекти като ЕндуроСат (първият български кюбсат), TGlider (проект за автономен дрон), MyKi Watch (детски часовник с GPS tracker), акумулатори MONBAT с вграден SIM и GPS модул.През 2015-та е селектиран от Forbes Bulgaria за “30 under 30” award.
Доц. Д-р Христо Илиев е преподавател в Катедрата по Обща физика на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски. Той е първият носител на докторантската стипендия на финансова група Карол за 2012 г. Същата година получава докторска степен и наградата на Физическия факултет „Най-добра дисертация на годината“. Бил е неколкократно на специализация в Max Born Institute for Nonlinear Optics and Short Pulse Spectroscopy, в Националния институт по лазери и плазма в Букурещ и в Института CNR-ISAC, Болоня, Италия. Научната му работа е свързана със създаване на иновативни лазерни източници във видимата и близката инфрачервена област, като в последните години е насочена към приложения в индустрията и обработката на материали. Има основен принос в два полезни модела. Участва в създаването на два стартъпа, базирани на научноизследователска и развойна дейност.