Доц. д-р инж. Александър Долашки е новият член на журито за докторантската стипендия
Category : Истории на успеха
Доц. д-р инж. Александър Долашки е новият член на журито в конкурса за докторантска стипендия на фондация Карол Знание. Научната му работа е в лаборатория „Химия и биофизика на протеини и ензими“ в Институт по Органична Химия с Център по Фитохимия – БАН. Извън лабораторията е предприемач, който успешно развива свой биотехнологичен стартъп.
Завършил е Химико-технологичен и металургичен университет в гр. София и Otto von Guericke University Magdeburg, Германия. Получава докторска степен по биохимия в Eberhard Karls University of Tübingen, Германия, но избира да се върне в България. Печели конкурс на НАТО и се включва в научен екип за изследване на вид бактерия за пречистване на замърсени води. Условието било кандидатите да са с докторски степени, получени в Западна Европа, които ще работят в родината си. Така започва работа в Института по органична химия на БАН през 2006 г.
Там започва изследвания върху свойствата на биокомпоненти от охлюви с колеги от Германия, Белгия, Италия. Научните резултати го амбицират и през 2011 г. основава своя компания – „АЛЕКС 1977“ ЕООД за производство на хранителни добавки и козметика, в които се използва слуз на охлюви. Първоначално основната част от производството е за чужбина. Днес изнася в 14 държави, но не малка част от продуктите се реализират и на българския пазар.
Компанията печели редица награди, сред които награда в категорията за „Най-добра иновативна микро, малка или средна компания“ на втората Балканска конференция на Малки и Средни Предприятия през 2018 г., Питагор за фирма с най-много инвестиции в научноизследователската и развойна дейност през 2017 г., приз Иновативно предприятие на годината 2016 на фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Enterprise Europe Network – България, с подкрепата на Представителството на Европейската комисия в България и Норвежкия финансов механизъм, награда на БТПП Най-успешна иновативна фирма за 2015 г.
Научните му интереси са в областта на биоорганичната химия, а резултатите от изследователската му работа са представени в 45 научни публикации и на над 50 национални и международни конференции и конгреси. Участвал е в 17 национални и 14 международни проекта, съавтор е на 6 патента и университетски учебник за биологично приложение на масспектрометрията.
През 2018 г. е лектор на първото издание на програмата Предприемачи в науката, в което фокусът бяха биотехнологичните науки.