Готов е планетариумът, създаден с подкрепата на наградата Предприемач в науката
Category : Истории на успеха
Първият стартъп, вдъхновен от Предприемачи в науката реализира проекта, с който инж. Недислав Веселинов спечели наградата Предприемач в науката.
На 25 ноември пред Регионалния център за съвременни изкуства Топлоцентрала в София ще бъде открит първият в София планетариум. Идеята беше представена от докторанта във Физическия факултет на СУ за първи път в конкурса Предприемач в науката в края на 2019 г. С най-атрактивната до момента презентация в конкурса беше направена заявка за стартъп, който да развива няколко проекта.
Инж. Недислав Веселинов спечели финансова подкрепа от 15 000 лв. с наградата на фондация Карол Знание и това даде старт на проекта за планетариум. Екипът работи в трудните пандемични условия, разви и надгради визията си, спечели допълнително финансиране от различни институции, организира дарителска кампания и успя да сбъдне мечтата си.
Вече е напълно готов планетариумът с диаметър на купола 5 м, височина 4,6 м и капацитет до 15 души. На 26 ноември ще отвори врати и ще посрещне първите си посетители.
Двама са инженер-конструкторите – д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков. Те, заедно с колегата си Явор Григоров са разработили първите два български авиационни симулатора – военния „Фотоника“ MAS G1 и гражданския „Фотоника“ СAS C172. Оперативният директор Апостол Спасов оглави екипа още като ученик. Сега е студент в първи курс на Софийския университет. Главни технолози са Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин.
Производственият процес е извършен в авио-работилницата на NIKI Rotor Aviation в Правец и в цеховете за ремонт на самолети на HeliAir. Планетариумът е произведен по авиационна технология с използване на композитни материали.
В планетариума ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята. Ще има анимационни филми за най-малките в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения.
Още по темата:
Готов е куполът на софийския планетариум
„Без фондация Карол Знание нямаше да има планетариум“
Създаването на планетариум „Андромеда“ – от идеята до матрицата
Недислав Веселинов: Път се нарича мястото, през което сте решили да преминете
Първи стартъп, вдъхновен от Предприемачи в науката
Предприемач в науката прави лекарски шлемове
Готов е проектът за планетариум на победителя в конкурса Предприемач в науката
Фондация Карол Знание връчи наградите за 2020 година
Победител в конкурса Предприемач в науката ще изгражда планетариум