Втори стартъп, вдъхновен от Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
Дни след като съобщихме за пръвия стартъп, вдъхновен от Предприемачи в науката на фондация Карол Знание, дойде новината за втори. Стефан Христозов, участник във второто издание, вече е регистрирал своята компания „Безпилотни системи България“. Докторантът по безпилотни системи от Института по роботика на БАН дойде с тази идея в програмата и в конкурса участва с нея. Стефан Христозов е магистър авиоинженер от Технически университет – София. С дронове се занимава вече няколко години и през последната се е фокусирал върху Интегрирана оценка на риска в системата за управление на безпилотния трафик. Работил е в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ и JARUS – група от експерти от националните авиационни власти и регионални организации за авиационна безопасност. Амбицията му е страната ни да участва пълноценно в процеса на създаване на регулации за безпилотните апарати. Създава блог и скоро след това установява контакти с инициативата DroneRegIM на UVS International – организация, призната като съветник на Европейската агенция за авиационна безопасност.
Мотивиран от срещите с лекторите в Предприемачи в науката и новите знания, Стефан Христозов решава, че трябва да направи и следващата стъпка като регистрира собствена компания. След като прецених, че нямам необходимия капитал, не успях да привлека инвеститор, казах си, че е важно да започна работа по моята идея от финала, разказва авиоинженерът. COVID-19 ни затвори всички вкъщи, но регламентът изисква обученията да са онлайн, аз имах домейн, присъствие в социалните мрежи, познат съм сред дрон-операторите и реших, че трябва да действам, добавя той. Така създава платформата за обучение и изпитване и регистрира компанията, която стои зад нея със съдружник от кантора Ненчев и Янков.
„Програмата Предприемачи в науката и докторантурата ми ме научиха да дефрагментирам големия проблем и така да го решавам стъпка по стъпка, по една задачка. Надявам се до месец-два да имам работеща система и това да ми даде вече traction. Бях запомнил думите на г-н Каролев и установих, че малко кредит на доверие ще помогне за следващите стъпки“.
Амбицията му е проектът да бъде сертифициран като първата онлайн платформа за обучение на дрон оператори. „Това ще ни даде конкурентно предимство, но по-тежката битка ще е с администрацията, в която работих, не толкова от нежелание, колкото от незнание. Тук е и рискът. Затова съм привлякъл BESCO и българския клъстер за аерокосмически изследвания, технологии и приложения CASTRA“. Вече води разговори и с две нидерландски организации за обмен на материали и практики.
Реално стартират със символичен капитал.„Заплати е ясно, че ще си плащаме след като натрупаме курсисти“. Пресмята смело, че има около 20 000 оператора, които са задължени по регламент да се обучат и ако първият модул е 200 лв. това са 4 000 000 лв. После половината от тях ще искат да се сертифицират и по втория модул ~ още 2 000 000 лв.
Съществено предимство според Стефан е, че и той, и курсистите ще работят онлайн и освен знания, ще получават сертификат за обучението.Така донякъде и COVID-ситуацията е инспирирала процеса на реализация.
„Важно е сега е да не губя инерция. Трябва да приключа с този проект. Той ще ми даде и малко финансова независимост и после да продължа по системата за управление на трафика от дронове. Това е крайната цел. Това е и бъдещето“, казва уверено предприемачът в науката.
Преминаването в онлайн режим на живот го е отвело и до една от работните групи на NASA за градска въздушна мобилност. „Просто не трябва да пътувам до края на света и вече мога да се записвам смело, да участвам с експертиза. Там са доста отворени и имат интерес към някои европейски практики и документи. Само за сравнение тук наредбата за дроновете се пише от единствен човек, който седи в канцеларията си. Резултатът е 180 коментара само от мен на първо четене“, коментира Стефан. Не скрива, че с програмата Предприемачи в науката е добил и малко повече смелост и сили да се бори. Сега в екшън плана му има конкретни цели и той е решен да ги отметне като успешно изпълнени.
Екипът на фондация Карол Знание му желае успех!