Владимир Гелев
Category : Истории на успеха
Доц. Владимир Гелев – лектор на Предприемачи в науката
Владимир Гелев е предприемач-учен, който не се е разделял нито за миг с научната си работа и именно заради нея през 2009 г. създава своята компания за химични реактиви в Кеймбридж, Масачузетс. Открива ниша за такъв тип фирма в Съединените щати, контактван най-често от учени, колеги, които търсят нови молекули за своите експерименти. Сега офисът на компанията му е в София, а той самият е преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, Факултет по Химия и Фармация, Катедра Фармацевтична и Приложна Органична Химия. Като доцент обучава български студенти, но като предприемач работи основно за чужди клиенти.
През 1990 г. започва да учи химия в СУ „Св. Климен Охридски“. След година кандидатства и печели, както сам казва с малко връзки и много късмет, пълна стипендия от Университета Лонг Айлънд, Ню Йорк, САЩ, откъдето получава бакалавърска степен по химия и математика. Следва докторска степен по органична химия от Тексаския университет в Остин, и пост док по Ядрено-магнитен резонанс на белтъци в Harvard Medical School. Първият му бизнес опит е именно от там. Като единствен химик в голяма група от физици и биолози, постепенно зачестяват запитванията към него за синтез на един или друг нужен химикал и така решава да създаде компания, която да прави именно това. Междувременно участва в спин-оф компания на Харвард, която обаче не просъществува дълго.
През 2012 г. се завръща в България и започва работа в Софийския Университет, благодарение на голям Европейски Проект, спечелен от Химическия Факултет.
Фирмата му ФБ Реагенти ООД постепенно расте, но все още може да се класифицира като „нано-бизнес“ – в момента в нея работят на пълно работно време само двама и още неколцина „работят от време на време“. Продукцията от специализирани липиди и повърхностно-активни вещества е почти изцяло за САЩ, Япония, Швейцария, Франция, Германия и Тайван. У нас е щастлив да преподава на някои от най-талантливите млади Българи.
Интервю с доц. Владимир Гелев вижте тук.
Кои са другите лектори на Предприемачи в науката вижте тук.
Още за проекта Предприемачи в науката, вижте тук.