Близо 90% от учените искат да видят реализация на работата си
Category : Истории на успеха
Всеки втори докторант или учен заявява, че ще продължи да работи по научната си тема, докато се стигне до нейното практическо приложение. Това показват резултатите от анкетата на фондация Карол Знание, проведена през втората половина на май.
Още 39% от респондентите имат желание за практическа реализация, но не знаят как може да се случи това. 9% не виждат подобна възможност, а 4% не се стремят към приложение и искат да се занимават само с научна дейност.
Анкетата беше насочена към работещи в сферата на инженерните науки, изкуствения интелект, автоматизацията и новите технологии. Участие взеха 177 докторанти и учени от водещите университети и институти на БАН.
Визия за научната си работа след приключване на докторантура или настоящ проект имат 28%. Към тях трябва да бъдат добавени още 49%, които посочват, че ще търсят финансиране, за да работят по други научни проекти (18%), ще се стремят към преподавателско място (8%) или постдокторантура в чужбина (8%), минимален брой, които ще търсят реализация в корпоративния сектор (5%), 7%, които обмислят да стартират свой бизнес и 3%, които посочват други конкретни отговори. Всеки четвърти обаче отговаря, че няма визия за кариерното си развитие след приключване на конкретния проект.
Още резултати от анкетата:
Най-много учени очакват държавата да създава кариерни възможности
Какво е най-трудно, когато решиш да стартираш бизнес?
Връзката на българската наука с бизнеса не е добра, твърдят младите учени
Над 60% от учените в инженерните науки са обмисляли стартъп
Повече от половината докторанти и учени не партнират с частния сектор