Батерията OXYMET ще работи на Антарктида с океанска вода
Category : Истории на успеха
Като част от научния екип на 31-вата национална антарктическа експедиция замина предприемачът в науката д-р Теменужка Спасова от Института за космически изследвания и технологии на БАН. С първата група български изследователи на 23 ноември тя се отправи по маршрута София – Амстердам – Сантяго де Чили – Пунта Аренас – остров Ливингстън.
По същия маршрут вече пътува и иновативната батерия магнезий-въздух OXYMET®, създадена от екипа на д-р Илиян Попов, носител на наградата Предприемач в науката. Именно с разработката на батерията в края на 2019 г. тогавашният главен асистент в Института по Електрохимия и Енергийни Системи при БАН спечели журито и финансова подкрепа за проекта си.
Със средствата от наградата закупи 3D принтер и започна да създава първите моделни тестови клетки метал-въздух. По-късно регистрира и марката OXYMET®.
Сега, за целите на изследванията, които ще прави д-р Теменужка Спасова, инж. Попов конструира автоматична записваща метеостанция (AWG). Тя ще се използва за проверка на работата на иновативната електрохимичната система магнезий-въздух в полярни условия.
Екологична батерия магнезий-въздух OXYMET® работи с електролит от океанска вода в присъствието на химични субстанции от биологичен произход, като добавки за подобряване на електрохимичният процес, обяснява създателят на батерията.
Батерията има потенциал за работа около 4000 часа единствено и само с доливането на океанска вода, което в съчетание с използваните 100% нетоксични и рециклируеми материали я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Автоматична записваща метеостанция измерва постоянно и записва температура на околната среда, осветеност, UV лъчение, GPS координати, барометрично налягане и надморска височина. Концепцията и дизайна и на станцията, и на батерията са направени от д-р Илиян Попов и д-р Борис Широв.
AWG е изградена върху хардуерната платформа Arduino, като за изработката е използван 3D принтера, закупен със средствата от наградата Предприемач в науката на фондация Карол Знание, казва инж. Илиян Попов. Той добави, че първите тестови изпитания на метеостанцията са направени на Българското Черноморие в началото на месеца, като е използвана черноморската вода.
Следващите изпитания, преди станцията да потегли на път към българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, са направени на Витоша при температура на околната среда 5 градуса по Целзий. Отново с морска вода от Черно море.
В близките часове д-р Теменужка Спасова и екологичната батерия ще пристигнат в базата и ще започнат работа по проекта Дестинация Земя Антарктида (DestinE Sntarctica).
Дългосрочната цел на DestinE е създаване на прецизен цифров модел на Земята за наблюдение и симулации. Това ще позволи тестване на сценарии за устойчиво развитие, предвиждане на събития, свързани с изменението на климата, създаване на обща инфраструктура за вземане на решения за зелен и цифров преход.
Първите новини за измерванията и работата на AWG дойдоха!
OXYMET вече работи на остров Ливингстън
Още за батерията магнезий-въздух:
3D принтер за батерията Магнезий-Въздух Oxymet
Победител в конкурса Предприемач в науката разработва екологична батерия