Академичната общност: Предприемаческото мислене е необходимо за всички студенти
Category : Анкети
Анкетата на фондация Карол Знание „Предприемачество в академичните среди“ недвусмислено показа, че има пълно разбиране за необходимостта от предприемаческо мислене по време на обучението във висшите училища.
От всички 321 участници в анкетата, проведена в началото на март, един единствен е отговорил отрицателно, а двама не могат да преценят. 75% от анкетираните са заявили, че са необходими предприемаческо мислене и умения в университетите за всички студенти, а 24% „донякъде, това са умения, необходими за реализацията на студентите“.
В анкетата всеки трети участник е студент в бакалавърска степен на обучение, 23% са с докторска степен, 15% – докторанти.
За първи път в анкетата, която се провежда от 2018 всяка година, са се включили хора от академичната общност на над 20 висши училища и институти. Най-активни са от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – 25% от участниците, УНСС – 19%, Технически университет, София – 12%, Българска академия на науките – 10%.
Макар и с малко, по-активни са били дамите – 58% от участниците. Най-голям брой са на възраст между 30 и 40 години – 38%, с 6% по-малко са между 20 и 30 години, 18% са между 40 и 50 години. Под 20 години са 4%, а над 50 – 8%.
Тази година фондация Карол Знание адресира въпросите в анкетата към академичната общност като цяло. Предишните три анкети бяха насочени към проактивни предприемачески настроени учени, а темата беше една и съща всяка година: „Накъде след научната титла“.
Още по темата:
Какво би ви попречило да създадете стартъп?
Спинофите – желани в университетите
Кой не мисли за стартъп в университета?
Всеки трети: Да се създадат специални акселераторски програми в университетите